Gniew - przykłady dobrych praktyk cz. 4
Bożena Cieślak z Przedszkola nr 54 była ostatnią nauczycielką, która zaprezentowała swój scenariusz dotyczący pracy z gniewem wśród dzieci 3-letnich.
Temat zajęcia: Od złości do radości
Temat zajęcia: Od złości do radości
Cele ogólne:
-rozwijanie samoświadomości
emocjonalnej
-nabywanie umiejętności panowania
nad negatywnymi emocjami i kontrolowanego odreagowywania ich w sposób werbalny
i pozasłowny
Pomoce dydaktyczne: pacynki Skarpetki i Skarpeciaka, obrazki
„buziek”-wesołej i smutnej, lusterka, kartki, kredki, kartonowy pojemnik na
„minki” z podwójnym dnem, pelerynka, różdżka, cylinder magika, wesoła minka dla
każdego dziecka
Formy pracy: z całą grypą, indywidualna
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie w kole piosenką:
„Mam dwie rączki i ty dwie
Więc podajmy sobie je
I zatańczmy wkoło tak
By się cieszył z nami świat
Hop, hop, tra la la
Niech zabawa fajna trwa”
2.Poinformowanie o temacie wiodącym zajęcia-prezentacja wesołej i
smutnej „minki”.
3.Wysłuchanie opowiadania pacynek „Złość radości szkodzi”.
4.Pogadanka pacynek z dziećmi n/t zachowania Krzysia i samopoczucia
jego mamy.
5.Swobodne wypowiedzi dzieci n/t sytuacji, które u nich wywołują
złość, towarzyszącym im emocjom i zachowaniom-zwrócenie uwagi dzieci ,że gniew
jest naturalną reakcją na trudne sytuacje, ale nie można wyrażać go w sposób
krzywdzący innych.
6. „Jak pomóc Krzysiowi pokonać złość”-wspólne poszukiwanie
właściwych sposobów na pozbycie się lub zniwelowanie negatywnych emocji:
-nazwanie swoich uczuć- powiedz Jestem zdenerwowany,
-poinformowanie o sytuacji innych
– Denerwuję się, kiedy…, Zdenerwowałem się, bo…,
-przekazanie swoich emocji
pośrednio, np. przez pacynkę
-przejście do ulubionej
zabawy/zajęcia,
-słuchanie muzyki, bajek(w tym
muzykoterapia, masażyki), śpiewanie poznanych piosenek, melodeklamacje,
7. Zabawa pantomimiczna Od
złości do radości z wykorzystaniem lusterek-oglądanie wyrazu twarzy
zdenerwowanej i wesołej, określanie jej wyglądu, dokonywanie wyboru, którą
„minkę” wolę,
8. Pożegnanie złości -wyrażanie
emocji za pomocą ekspresji plastycznej-rysowanie kredkami na kartce, zgniatanie
obrazka, wyrzucenie do przygotowanego pojemnika ze słowami pa, pa, pa mino zła. (W dolnej części pojemnika umieszczone są
wesołe minki dla wszystkich dzieci).
9.Zabawa przy piosence Chodź
do mnie powtarzana kilkakrotnie, ostatni taniec we wspólnym kole.
10.Zakończenie zajęcia:
-przekazanie sobie w kręgu Iskierki przyjaźni,
-Przemiana Minek-czarowanie w kręgu – dziecko przebrane za magika
czaruje w dowolny sposób lub rymowanką „Kręć się pudełeczko kręć, na zniknięcie
złości mamy chęć” a karton rundkę krąży z rąk do rąk. Na koniec Skarpetka i
Skarpeciak otwierają karton i obdarowują dzieci wesołymi minkami.
-ozdobienie pojemnika szyldem Zjadacz Złości (lub innym) a przez
chętne dzieci dowolnymi wzorkami.
Komentarze
Prześlij komentarz