20 kwietnia 2020 - Zdalne spotkanie sieci Zaczytane Przedszkolaki


W poniedziałek spotkałyśmy się w Waszych domach na I zdalnym spotkaniu Zaczytanych Przedszkolaków. Dziękujemy Wam, za to, że zechciałyście przedstawić swoje pomysły na pracę w domu.

W pierwszej części spotkania Agnieszka Zdrojewska, nauczycielka bibliotekarka z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, zaprosiła do uczestnictwa w kursie on-line pt. Grywalizacja, który przygotowała na platformie Moodle. http://moodle.pbw.waw.pl/
Grywalizacja to przeniesienie mechanizmów znanych z gier (także komputerowych, choć nie tylko) do rzeczywistego świata, aby zmieniać ludzkie zachowania. (Tkaczyk Paweł, Grywalizacja, Gliwice, Helion, 2012, ISBN 978-83-246-3624-2, s. 10) .
Kurs na platformie Moodle Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie przedstawia zagadnienie grywalizacji i możliwości jej zastosowania w różnych branżach. Celem kursu jest przygotowanie przez uczestników własnego projektu grywalizacji.


 

Następnie przyszedł czas na wymianę doświadczeń w kwestii pracy zdalnej.
- Agnieszka A. z Przedszkola nr 23 w Warszawie przedstawiła nam jak współpracuje z rodzicami
w grupie na portalu społecznościowym.  Wspaniałą nagrodą są prace, jakie otrzymuje od dzieci, a także ich rodziców. Warto również angażować rodziców do różnych zajęć, np u Agnieszki jedna z mam prowadzi zajęcia taneczne w grupie on-line.

- Agnieszka M. przedstawiła pomysły z Przedszkola Integracyjnego nr 38 w Warszawie. Omówiła to na przykładzie  swojej współpracy ze specjalistami, którzy wspierają dzieci i ich rodziców.
Kwarantanna - pomysłów fontanna
https://przedszkole-integracyjne.pl/strona/kwarantanna-pomyslow-fontanna


- Elżbieta G. przedstawiła pomysły na pracę Przedszkola nr 116 na Woli. Tu rownież wyraźnie została podkreślona współpraca ze specjalistami. Zachęcamy do wejścia na stronę www przedszkola:
Kształcenie on-line
 
http://www.przedszkole116.waw.pl/component/content/article/537-co-robi-z-dzieckiem
ZAKŁADKA: http://www.przedszkole116.waw.pl/w-co-si-bawi-z-dziemi




Z naszej strony chciałyśmy zaproponować trzy książki dla rodziców: 
Tek. Nowoczesny jaskiniowiec, Patrick McDonnell
 




Książka wygląda jak tablet, potrzeby jest kod, by przejść dalej. Głównym bohaterem jest  TEK - chłopak, który żyje pradawnych w czasach. Niestety jest uzależniony od oglądania świata w urządzeniu elektronicznym. Czytając książkę  bohaterowi kończy się bateria jak w tablecie i chłopak musi wyjść z domu. TEK odkrywa przyrodę, zaczyna rozmawiać ze zwierzętami. Obserwuje z nowym przyjacielem gwiazdy na niebie. Zachęcamy do zapoznania się z tą lekturą.
KSIĄŻKĘ REKOMENDUJE  dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy:
Urocza, śliczna i mądra na dodatek! Dla wielu osób małych i dużych uzależnionych od gier cyfrowy jaskiniowy chłopiec staje się bardzo bliski…..
tekst z okładki.
Polecam też recenzję filmową książki: https://tylkodlamam.pl/tek-nowoczesny-jaskiniowiec/

  
Uważność i spokój żabki, Eline Snel.
Druga książki to antidotum na technologie, czyli jak wyciszyć siebie i dzieci. Jedni pomyślą, że to lenistwo,ale myślę, że w dobie zdalnego nauczania książka trafiła w punkt! Polecam 3 rozdziały z książki, które są skierowane do młodszych dzieci.
Każdy może pobrać ćwiczenia ze strony Wydawnictwa CoJaNaTo, ale polecam przed rozpoczęciem ćwiczeń przeczytać książkę.
        http://cojanato.pl/uwaznosc-spokoj-zabki-mp3/      
    

     Ta prosta, przyjazna i skuteczna metoda zyskała entuzjastyczne opinie setek tysięcy rodziców, dzieci i pedagogów na całym świecie. W Holandii niemal w każdej szkole podstawowej jest przeszkolony nauczyciel, który codziennie prowadzi z uczniami kilkunastominutowe ćwiczenie uważności…..
ŹRÓDLO: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/299735/uwaznosc-i-spokoj-zabki


Cenne są też dodatkowe informacje zawarte na końcu w książce TRENERKI METODY Eline Snel w Polsce:
Trenuj z żabką: trenujzzabka.pl
Trening żabki: treningzabki.pl
Mindfulness dla dzieci: mindfulnessdladzieci.com.pl



Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii. ANDERS HANSEN
Książkę polecamy rodzicom, jako próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: Co urządzenia ekranowe robią z dziećmi i młodzieżą.
Książka szwedzkiego psychiatry i autora badań nad Internetem w przystępny sposób tłumaczy jak korzystać z najnowszych technologii, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji i lęku. Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!
Czy mózg czeka przyśpieszony kurs technologii….
ŻRÓDŁO: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4907701/wyloguj-swoj-mozg-jak-zadbac-o-swoj-mozg-w-dobie-nowych-technologii

BARDZO DZIĘKUJEMY, ŻE MOGŁYŚMY SPOTKAĆ SIĘ I ZOBACZYĆ  w tak dziwnym obecnie czasie.
Do zobaczenia 27 kwietnia o 13.30 także w Waszych DOMACH! O pracy zdalnej z punktu dyrektora  przedszkola opowie nam dyrektorka Przedszkola nr 305 w Warszawie Dorota Bielecka.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga