Emocje naszych dzieci - cz. 1

Jako pierwsza, 13 lutego, wystąpiła Weronika Fiertek-Pełczyńska z Przedszkola nr 63 w Warszawie.
Scenariusz, który zaprezentowała Weronika przeznaczony jest do pracy z dziećmi w wieku czterech i pięciu lat.


Temat:   W poszukiwaniu i odnajdywaniu uczuć : radość, zazdrość.

Cele ogólne:
  • Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich uczuć,
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości,
  • Doskonalenie umiejętności nazywania swoich uczuć.
 Cele operacyjne: 
Dziecko :
  • Potrafi pokazać swoje uczucia oraz dostrzec i  rozpoznać u innych ludzi,
  • Czerpie radość  z uczestnictwa w zabawie,
  • Wczuwa się w określone sytuacje,
  • Werbalizuje własne stany emocjonalne.
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Forma pracy: zbiorowa , indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: kartony, kredki, farby, klej, płyta muzyczna, kolorowe kartoniki, duża plansza z sercem przygotowana przez nauczyciela, obrazki z buźkami, tamburyn, obrazki z dziećmi przedstawiającymi emocje, bajka pt. O krasnoludkach, czarach i o dobrym serduszku Ani  autorstwa Zygmunta Marka Miszczka

Przebieg zajęcia:
  1. Zabawa integracyjna w kole Iskierka uśmiechu
Posyłam do was iskierkę radości, niech wróci do mnie pełna czułości.
Nauczycielka i dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczycielka przekazuje symboliczne serduszko do ręki dziecka, następnie dziecko kontynuuje, przekazując serduszko drugiemu dziecku.

Zabawa wprowadzająca w temat: Kolory uczuć
N: Jak się dziś czujemy?....
N: Przyjrzyjcie  się obrazkom i powiedzcie, czy wszystkie dzieci są wesołe i dlaczego?
N: Radość można okazywać w różny sposób: okrzykiem i śpiewem, tańcem, uśmiechem.
Możemy również namalować używając różnych kolorów.
Kolory emocji: próba podzielenia emocji na grupy kolorów zgodnie ze stanem odczuwania danej emocji:
kolor czerwony oznacza emocje pozytywne, dobre; 
kolor czarny emocje negatywne, złe; 
kolor niebieski emocje neutralne czyli ani złe ani dobre.
Dzieci przypinają pod daną emocją kartonik w odpowiednim kolorze
i uzasadniają swój wybór.

Wysłuchanie bajki 
O krasnoludkach, czarach i o dobrym serduszku Ani Zygmunta Marka Miszczaka:
Znam z krasnali opowieści
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie. 

  1. Analiza  treści słuchanego utworu
  2. Burza mózgów na temat: Co to jest  radość?
Radość jest przyjemnym uczuciem i bardzo potrzebnym... Może się zdarzyć, że czyjaś radość będzie przeszkadzać innym. Ludzie mogą być zazdrośni, że ktoś ma powód do radości. Radosny człowiek może usłyszeć, nieprzyjemne komentarze typu np., że śmieje się jak głupi do sera;  śmiej się śmiej, zaraz będziesz płakać...

Jak myślicie? Dlaczego radość może przeszkadzać drugiej osobie, innym… - podaj przykłady
- bo jest smutny, chory,

- bo nie lubi innych ludzi,

- bo czuje się źle, coś go martwi i przeszkadza mu śmiech innych ludzi.

  1. Wyrażanie uczuć radości w formie plastycznej.
  2. Taniec radości - Bo życie fajne jest.
  3. Ewaluacja: oceniając zajęcia - Dzieci dobierają minki - kartoniki i przyklejają do szablonu serca.
Zał.1
 Piosenka Ciach, ciach z płyty Terapia muzyką i ruchem cz. 3 Agnieszki Chartanowicz


1. Jeśli znów przestraszysz się, masz ochotę schować się.

    Jest  lekarstwo na też. Zapamiętaj  i zrób gest.

Ref.

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i  odcinam teraz  strach

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i już poszedł sonie strach.

2. Jeśli znów przestraszysz się, I uciekać Ci się  chce.

Jest lekarstwo na to też . Zapamiętaj  i zrób gest

Ref.

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i  odcinam teraz  strach

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i już poszedł sonie strach.


3. Jeśli znów przestraszysz się,

    Twoje ciało  trzęsie się, jest lekarstwo na to też . Zapamiętaj  i zrób gest.


Ref.

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i  odcinam teraz  strach

Ciach , ciach, ciach ; Ciach , ciach, ciach  i już poszedł sonie strach.



Zał. 2. Tekst utworu:
O krasnoludkach, czarach i o dobrym serduszku Ani autorstwa Zygmunta Marka Miszczaka

Znam z krasnalich opowieści
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie

Wiodły żywot byle jaki
Sympatyczne dwa szaraki.
Choć nie wątpię ani chwili,
Że krasnale to zmyślili,

Żyła w lesie także sowa -
Owych krain zła królowa.
Drżał ze strachu każdy zając,
Bowiem sowy srogość znając,

Bały się jej nawet lisy,
Lwy, pantery i tygrysy.
Hu! - Krzyczała – Hu, hu, hu, hu!
Idź na pole, kłapouchu!

Zjadaj ludziom grochu strąki,
Liście, bulwy i korzonki!
Ty zaś, hu, hu, hu, hu, hu, hu,
Idź na zagon, kłapouchu!

Rzucam urok, jakem sowa -
Owych krain zła królowa:
Gryź na sieczkę i na wiórki
Groch, fasolę i ogórki!

Hejże! Dalej! Do zagrody!
Więcej szkody! Więcej szkody!

Wiem skądinąd, choć krasnale
Nie mówili tego wcale,
Że się zaraz potem stało
To, co stać się nie musiało:

Mała Ania wzięła w rączki
Zatrwożone dwa zajączki
I, jak mądra, dobra wróżka,
Przytuliła do serduszka.

Jeśli wierzyć krasnoludkom,
Wbrew zaklęcia swego skutkom
Sowa uschła z żalu cała,
Potem zaś abdykowała,

Gdyż pojęła w wieku kwiecie
W wielkim żalu i rozterce
Najważniejszą rzecz na świecie:
Czym być może ludzkie serce.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga