Emocje naszych dzieci - cz. 1
Jako pierwsza, 13 lutego, wystąpiła Weronika Fiertek-Pełczyńska z Przedszkola nr 63 w Warszawie.
Scenariusz, który zaprezentowała Weronika przeznaczony jest do pracy z dziećmi w wieku czterech i pięciu lat.
Scenariusz, który zaprezentowała Weronika przeznaczony jest do pracy z dziećmi w wieku czterech i pięciu lat.
Temat: W
poszukiwaniu i odnajdywaniu uczuć : radość, zazdrość.
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich uczuć,
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- Doskonalenie umiejętności nazywania swoich uczuć.
Cele operacyjne:
Dziecko :
- Potrafi pokazać swoje uczucia oraz dostrzec i rozpoznać u innych ludzi,
- Czerpie radość z uczestnictwa w zabawie,
- Wczuwa się w określone sytuacje,
- Werbalizuje własne stany emocjonalne.
Metoda: słowna,
oglądowa, czynna
Forma pracy:
zbiorowa , indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: kartony,
kredki, farby, klej, płyta muzyczna, kolorowe kartoniki, duża plansza z sercem przygotowana
przez nauczyciela, obrazki z buźkami, tamburyn, obrazki
z dziećmi przedstawiającymi emocje, bajka pt. O krasnoludkach,
czarach i o dobrym serduszku Ani autorstwa Zygmunta Marka Miszczka
Przebieg zajęcia:
- Zabawa integracyjna w kole Iskierka uśmiechu
Posyłam do was iskierkę radości, niech wróci do mnie pełna czułości.
Nauczycielka i dzieci siedzą w
kręgu na dywanie. Nauczycielka przekazuje symboliczne serduszko do ręki dziecka, następnie dziecko kontynuuje, przekazując
serduszko drugiemu dziecku.
Zabawa wprowadzająca w temat: Kolory uczuć
N: Jak się dziś czujemy?....
N: Przyjrzyjcie się obrazkom i powiedzcie, czy wszystkie
dzieci są wesołe i dlaczego?
N: Radość można okazywać w różny
sposób: okrzykiem i śpiewem, tańcem, uśmiechem.
Możemy również namalować używając różnych kolorów.
Możemy również namalować używając różnych kolorów.
Kolory emocji: próba podzielenia
emocji na grupy kolorów zgodnie ze stanem odczuwania danej emocji:
kolor czarny emocje negatywne, złe;
kolor niebieski emocje neutralne czyli ani złe ani dobre.
kolor niebieski emocje neutralne czyli ani złe ani dobre.
Dzieci przypinają pod daną emocją
kartonik w odpowiednim kolorze
i uzasadniają swój wybór.
i uzasadniają swój wybór.
Wysłuchanie bajki
O krasnoludkach, czarach i o dobrym serduszku Ani Zygmunta Marka Miszczaka:
Znam z krasnali opowieści
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie.
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie.
- Analiza treści słuchanego utworu
- Burza mózgów na temat: Co to jest radość?
Radość jest przyjemnym uczuciem i bardzo
potrzebnym... Może się zdarzyć, że czyjaś radość będzie przeszkadzać innym.
Ludzie mogą być zazdrośni, że ktoś ma powód do radości. Radosny człowiek może
usłyszeć, nieprzyjemne komentarze typu np., że śmieje się jak głupi do
sera; śmiej się śmiej, zaraz
będziesz płakać...
Jak myślicie? Dlaczego radość
może przeszkadzać drugiej osobie, innym… - podaj przykłady:
- bo jest smutny, chory,
- bo jest smutny, chory,
- bo nie lubi innych ludzi,
- bo czuje się źle, coś go martwi
i przeszkadza mu śmiech innych ludzi.
- Wyrażanie uczuć radości w formie plastycznej.
- Taniec radości - Bo życie fajne jest.
- Ewaluacja: oceniając zajęcia - Dzieci dobierają minki - kartoniki i przyklejają do szablonu serca.
Zał.1
Piosenka Ciach, ciach z płyty Terapia muzyką i ruchem cz. 3 Agnieszki Chartanowicz
1. Jeśli znów przestraszysz się, masz ochotę schować
się.
Jest lekarstwo na też. Zapamiętaj i zrób gest.
Ref.
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i odcinam teraz
strach
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i już poszedł sonie
strach.
2. Jeśli znów przestraszysz się, I uciekać Ci się chce.
Jest lekarstwo na to też . Zapamiętaj i zrób gest
Ref.
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i odcinam teraz
strach
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i już poszedł sonie
strach.
3. Jeśli znów przestraszysz się,
Twoje
ciało trzęsie się, jest lekarstwo na to
też . Zapamiętaj i zrób gest.
Ref.
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i odcinam teraz
strach
Ciach , ciach, ciach ; Ciach
, ciach, ciach i już poszedł sonie
strach.
Zał. 2. Tekst utworu:
O krasnoludkach, czarach i o dobrym serduszku Ani autorstwa Zygmunta Marka Miszczaka
Znam z krasnalich opowieści
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie
Wiodły żywot byle jaki
Sympatyczne dwa szaraki.
Choć nie wątpię ani chwili,
Że krasnale to zmyślili,
Żyła w lesie także sowa -
Owych krain zła królowa.
Drżał ze strachu każdy zając,
Bowiem sowy srogość znając,
Bały się jej nawet lisy,
Lwy, pantery i tygrysy.
Hu! - Krzyczała – Hu, hu, hu, hu!
Idź na pole, kłapouchu!
Zjadaj ludziom grochu strąki,
Liście, bulwy i korzonki!
Ty zaś, hu, hu, hu, hu, hu, hu,
Idź na zagon, kłapouchu!
Rzucam urok, jakem sowa -
Owych krain zła królowa:
Gryź na sieczkę i na wiórki
Groch, fasolę i ogórki!
Hejże! Dalej! Do zagrody!
Więcej szkody! Więcej szkody!
Wiem skądinąd, choć krasnale
Nie mówili tego wcale,
Że się zaraz potem stało
To, co stać się nie musiało:
Mała Ania wzięła w rączki
Zatrwożone dwa zajączki
I, jak mądra, dobra wróżka,
Przytuliła do serduszka.
Jeśli wierzyć krasnoludkom,
Wbrew zaklęcia swego skutkom
Sowa uschła z żalu cała,
Potem zaś abdykowała,
Gdyż pojęła w wieku kwiecie
W wielkim żalu i rozterce
Najważniejszą rzecz na świecie:
Czym być może ludzkie serce.
Znam z krasnalich opowieści
Bajkę takiej właśnie treści:
Dawno temu, na polanie -
W lesie ciemnym niesłychanie
Wiodły żywot byle jaki
Sympatyczne dwa szaraki.
Choć nie wątpię ani chwili,
Że krasnale to zmyślili,
Żyła w lesie także sowa -
Owych krain zła królowa.
Drżał ze strachu każdy zając,
Bowiem sowy srogość znając,
Bały się jej nawet lisy,
Lwy, pantery i tygrysy.
Hu! - Krzyczała – Hu, hu, hu, hu!
Idź na pole, kłapouchu!
Zjadaj ludziom grochu strąki,
Liście, bulwy i korzonki!
Ty zaś, hu, hu, hu, hu, hu, hu,
Idź na zagon, kłapouchu!
Rzucam urok, jakem sowa -
Owych krain zła królowa:
Gryź na sieczkę i na wiórki
Groch, fasolę i ogórki!
Hejże! Dalej! Do zagrody!
Więcej szkody! Więcej szkody!
Wiem skądinąd, choć krasnale
Nie mówili tego wcale,
Że się zaraz potem stało
To, co stać się nie musiało:
Mała Ania wzięła w rączki
Zatrwożone dwa zajączki
I, jak mądra, dobra wróżka,
Przytuliła do serduszka.
Jeśli wierzyć krasnoludkom,
Wbrew zaklęcia swego skutkom
Sowa uschła z żalu cała,
Potem zaś abdykowała,
Gdyż pojęła w wieku kwiecie
W wielkim żalu i rozterce
Najważniejszą rzecz na świecie:
Czym być może ludzkie serce.
Komentarze
Prześlij komentarz