III spotkanie siecie ZACZYTANE PRZEDSZKOLAKI

9 lutego odbyło się III spotkanie sieci, na który nasza koleżanka Ewa B. przedstawiła nam picture book "Roboty" Mata Dixona.

👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀



Co by było, gdybyśmy mogli zajrzeć do głów robotów i zobaczyć, jak gromadzą się w nich wspomnienia? 

Jak wygląda roboci „wyciek oleju” i czym dla maszyny jest wdzięczność albo „tu i teraz”? 
Te metaforyczne obrazy w prosty, a zarazem poruszający sposób prowadzą nas do rozmów o ludzkich emocjach – przyjaźni, stracie i samotności. Historia porzuconych robotów w świecie bez ludzi staje się pretekstem do ważnych pytań: czy puste miejsce po przyjacielu boli tak samo każdego z nas i czy samotność to tylko „kwestia czasu”?

Ewa przedstawiła nam zajęcia pokazowe, rozwinęła dyskusje, które można podjąć z dziećmi 
w grupie oraz zaproponowałam nam prace plastyczną. Najlepiej to ujęła to w poniższym scenariuszu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH

Temat zajęć: „Robot jak człowiek ? Czy człowiek jak robot?”

Cel główny:

- Zapoznanie dzieci z pojęciem robota poprzez zabawę oraz rozwijanie zainteresowania nowoczesną technologią w sposób dostosowany do wieku przedszkolnego

Cele operacyjne- Dziecko: 

- wie czym jest robot i do czego może służyć,
- rozwija ciekawość poznawczą i otwartość na nowe doświadczenia,
- ćwiczy logiczne myślenie poprzez proste sekwencje działań,
- rozwija sprawność językową- wypowiada się na temat robota,
- uczy się współpracy i przestrzegania zasad podczas wspólnej zabawy,
- rozwija koordynację ruchową i orientację w przestrzeni.

Formy pracy:


- praca z całą grupą
- praca indywidualna
 
Metody pracy:

- słowne (wiersz, pytania kierowane do dziecka),
- pokazowa (ilustracje, oglądanie książki),
- aktywizujące (inscenizacja, „burza mózgów”)
- ekspresji ruchowej,
- praktycznego działania (zadania do wykonania)

Środki dydaktyczne:

- definicja znaczenia słowa „robot”, wiersz „Robotek” J. Papuzińskiej, książka pt. „Roboty” Matt Dixon, ilustracje robotów, muzyka elektroniczna, materiały do wykonania robota
Przebieg zajęć:

1. „Robot”- wyjaśnienie znaczenia słowa. 
„Co to jest robot i jak wygląda ?”- rozmowa kierowana. Swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące robota.

- Robot – to maszyna, w szczególności system komputerowy, w którym to program steruje robotem w celu wykonania określonego zadania. Według oryginalnego znaczenia terminu, robot jest kontrolowany przez sztuczną inteligencję. W najszerszym znaczeniu robotem nazywa się dowolny program komputerowy automatyzujący pewne zadania. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Robot jest też ogólnym pojęciem stosowanym do określenia istniejących w rzeczywistości bądź stworzonych automatów i maszyn przypominających wyglądem człowieka lub zwierzę.

- Słowo robot pochodzi od słowa robota, czyli ciężka praca. Robot oznacza robotnika - maszynę zaprogramowaną w celu wykonania jakiejś pracy. Android to robot podobny do człowieka, a humanoid to istota mająca kształt człowieka. 80 lat temu został zaprezentowany światu Elektro  - robot podobny  do człowieka, który potrafił poruszać się, dmuchać balony, a nawet palić papierosy, towarzyszył mu pies Sparky , który potrafił biegać, szczekać, a nawet służyć.

2. Słuchanie wiersza „Robotek” J. Papuzińskiej i rozmowa na temat jego treści

Blacha, gwoździe, drut, śrubokręt i młotek. 
Co to będzie? Mały robot, Robotek. 
Dla kogo?
 No, nie dla mnie, 
Ja go dam naszej mamie. 
Robotek co dzień o świcie 
Nastawi dla wszystkich wodę na mycie,
 Do sklepu zbiegnie na dół 
I zakupy zrobi do obiadu. 
Pozdejmuje kożuchy z mleka, 
Szczypiorek drobno posieka, 
Wyprasuje fartuszki, 
Guzik przyszyje do bluzki. 
Ugotuje, pozmywa, sprzątnie, zrobi pranie,
 A mama będzie leżeć na tapczanie 
I książki czytać. 
Albo nas pytać: 
„A może byśmy poszli do kina, kochani?” 

3. Rozmowa na temat wyglądu różnych robotów na podstawie ilustracji 
 

                                                Robot – Wikipedia, wolna encyklopedia 

 
Roboty humanoidalne - multiTap - technologie dotykowe / witryna interaktywna 
/ stół multimedialny (multitouch.pl) 

 Hyundai Deploys AI-Driven Robot At Kia Factory For Safety Operations (gaadiwaadi.com) 

 


Robot artysta zabawka edukacyjny rysunek robot zestaw z 9 głównymi scenami 80 kart 4 książki ładowanie USB inteligentne automatyczne rysowanie pisownia matematyka zabawki dla dzieci w wieku 3-8 lat (instrukcja) : Amazon.pl: Zabawki. 



RAPORT-wto - 10/2006 - Roboty meldują się do służby - Altair Agencja Lotnicza

4.  „W czym robot mógłby nam pomóc? Co mógłby za nas robić?”- burza mózgów

5. „Jak mówią roboty ?”- dzielenie wyrazów na sylaby i głoski

6. „Taniec robotów”- zabawa muzyczno-ruchowa

Equinoxe 4 - Jean Michel Jarre

7. „Dzieci-roboty”- zabawa ruchowa

- Dzieci zamieniają się w roboty. Nauczyciel wydaje polecenia: krok do przodu, obrót, podskok, zatrzymaj się itd.

8. „Programujemy roboty”- zabawa dydaktyczna

- Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba jest „programistą”, a druga „robotem”. Programista wydaje polecenia kierowane do robota (np. 3 kroki do przodu, 2 kroki w lewo itd.).

9. Książka pt. „Roboty” Matt Dixon

- Wspólne oglądanie książki z dziećmi.

- Porównywanie robotów z ludźmi (podobieństwa i różnice)

- Wypowiadanie się na temat ilustracji. Próba układania opowiadania na podstawie ilustracji.

- Rozmowa o emocjach i czynnościach życia codziennego.

10. „Mój robot”- praca plastyczna

- Wykonanie robota przez dzieci z dostępnych  materiałów (kubki, pudełka, puszki, folia aluminiowa, guziki, wykałaczki, taśma klejąca, sznurki itd.), rysunku lub konstrukcji z klocków.

oprac. Ewa Bonikowska z Przedszkola nr 385 w Warszawie

Zapraszam do fotogalerii naszych prac, które wykonałyśmy podczas spotkania







DRUGA GODZINA SPOTKANIA TO ZAJĘCIA Z KARTAMI AHA


POLECENIE:  Które fotografie przedstawiają co jest dla ciebie ważne?

Nazwij swoja kartę



Które wartości są dla Ciebie ważne? 

Odpowiadaliśmy na powyższe pytania




Bardzo dziękuję za bardzo osobiste odpowiedzi na pytania. 

 
DO ZOBACZENIA 2 MARCA 2026


Wasza koordynatorka BSZczepaniak





Komentarze

Popularne posty z tego bloga