II spotkanie sieci - online. Nasze propozycje pracy z książkami z Wydawnictwa Mamania
W listopadzie swoimi pomysłami podzieliły się koleżanki z Przedszkola 385 w Warszawie: Małgorzata Z. i Ewa B. Nauczycielki zaprezentowały swoje zajęcia wykorzystując tytuły:
A królik słuchał i Kolorowy Potwór.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
NA PODSTAWIE KSIĄŻKI PT. „A KRÓLIK SŁUCHAŁ”
C.DOERRFELD
Temat: „A
królik słuchał”- o prawdziwej przyjaźni.
1. Kształtowanie umiejętności rozumienia swoich uczuć i potrzeb.
2. Zwrócenie
uwagi na cechy prawdziwego przyjaciela.
3. Wdrażanie
dzieci do uważnego słuchania i wykonania poleceń.
Dziecko:
1. Potrafi
mówić o swoich uczuciach i potrzebach.
2. Dostrzega
cechy dobrego przyjaciela.
3. Słucha
uważnie i wykonuje prawidłowo polecenia.
-książka
„A królik słuchał” C. Doerrfeld , obrazki zwierząt, tablica, flamaster
-
słowne- książka, rozmowa
-
czynne- zadania stawiane do wykonania
1. Nauczyciel wspólnie z dziećmi inscenizuje książkę „A królik słuchał” C. Doerrfeld. Dzieci mówią kwestie zwierząt (podpowiadane przez nauczyciela lub nauczone na pamięć) i naśladują ich zachowanie.
Role:
-
nauczyciel- narrator (i sufler)
- dziecko
1-Taylor
-
dziecko 2-kurczak
-
dziecko 3-niedźwiedź
-
dziecko 4-słoń
-
dziecko 5-hiena
-
dziecko 6-struś
-
dziecko 7-kangur
-
dziecko 8-wąż
-
dziecko 9-królik
-kurczak-
wygadać sie
-niedźwiedź-
wykrzyczeć się
-słoń-
przypominanie sobie
-
hiena- wyśmianie problemu
-
struś- schowanie się i udawanie, że nic się nie stało
-
kangur- posprzątanie i wyrzucenie
-wąż-
namawianie do zrobienia komuś na złość
-królik-
słuchanie
Nauczyciel
zadaje dzieciom pytanie: Dlaczego królik okazał się najlepszym przyjacielem
Taylora ?
-
był przy nim
-
słuchał
-
nic nie mówił
-
pozwolił okazać emocje Taylorowi w odpowiednim dla niego czasie
-
przez to jaki był (nic nie mówił, tylko słuchał) zainspirował Taylora do
zbudowania nowej
i niesamowitej budowli.
Ewa Bonikowska i Małgorzata Zakrzewska P 385 w
Warszawie
Po prezentacji scenariusza wśród nauczycieli rozgorzała dyskusja, by włączyć całą grupę przedszkolną do przedstawienia teatralnego. Przedstawiamy nasze propozycje:
- Padła propozycja do zaangażowania wszystkich dzieci z grupy. To znaczy, że dzieci powinny mieć w rękach kartonowe eksponaty ( klocki z tekstury), by w ramach czytania książki powstała budowla - pałac ułożony przez głównego bohatera.
- Przedstawienie powinno być nagrane i zaprezentowane na stronie www przedszkola jako impreza np. z okazji Dnia Babci i Dziadka.
- Teatrzyk powinien być zaprezentowany też wszystkim dzieciom w przedszkolu DZIECI DZIECIOM- spektakl na żywo.
- WIZERUNEK dziecka można zasłonić maską (uzupełnienie stroju niedźwiedzia, słonia, kangura itd.).
🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
NA PODSTAWIE KSIĄŻKI PT. ,,KOLOROWY POTWÓR’’
Temat:
„Kolorowy potwór’’ Anna Llenas
Cele ogólne:
1. Rozpoznawanie
i nazywanie podstawowych emocji, próba radzenia sobie z ich przeżywaniem
2. Słuchanie
utworów literackich, nazywanie emocji bohaterów
3.
Dostrzeganie związku między emocjami i określonymi sytuacjami
4. Wdrażanie
dzieci do uważnego słuchania i wykonania poleceń.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. Potrafi
rozpoznać i nazwać swoje emocje: złość, smutek, spokój, strach, radość
2.
Nazywa podstawowe emocje bohaterów opowiadań
3.
Rozpoznaje i nazywa emocje osób przedstawionych na ilustracjach
Środki dydaktyczne:
książka
„Kolorowy potwór’’ Anna Llenas, kartki z szablonami twarzy, kredki, lusterka
Metody pracy:
-
słowne- książka, rozmowa
-
czynne- zadania stawiane do wykonania
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna Poranna iskierka. N. zaprasza dzieci do porannego przywitania się. W tym celu wszyscy ustawiają się w kole i chwytają za ręce. N. wysyła iskierkę, ściskając lekko dłoń dziecka po swojej prawej stronie. Zadaniem dziecka jest przekazać iskierkę dalej, czyli ścisnąć dłoń kolegi ze swojej prawej strony, tak aby iskierka mogła zatoczyć krąg i powrócić do N.
2. Pogadanka Mój
nastrój. N. pokazuje dzieciom tablicę demonstracyjną Emocje i mówi: O tym, w
jakim jesteśmy nastroju, mówią nam nasze uczucia. Jak na przykład może się czuć
ta osoba? A ta? Zadaniem dzieci jest nazywanie uczuć osób przedstawionych na
planszy.
3. „Kolorowy
potwór’’ – rozmowa o emocjach na podstawie książki Anna Llenas.
Dzieci
siedzą w kole, mają przed sobą szablony twarzy i po 5 kredek. Nauczyciel czyta
dzieciom książkę, a następnie kieruje rozmową w taki sposób, aby dzieci doszły
do wniosku, o jakich emocjach jest mowa i jakie kolory przypisywane są danym
emocjom. Następnie dzieci mają za zadanie pokolorować swoją twarz na taki kolor
w jakim nastroju są w tej chwili.
4. Zabawa Lusterka. Dzieci otrzymują małe lusterka. Chwilę mogą się dowolnie nimi bawić, a następnie N. mówi: Pokażcie, jak wyglądają wasze buzie, gdy są radosne. Obejrzyjcie się w lusterkach. A jak wyglądają, gdy się złościcie? A gdy czegoś się boicie, jakie macie miny? A kiedy jesteście smutni? Na koniec wszystkie dzieci robią radosne miny i sprawdzają w lusterkach, czy dobrze wykonały zadanie. N. podsumowuje: Nauczenie się rozpoznawania i nazywania tego, co czujemy, jest ważne. Każde uczucie jest dobre. Są uczucia łatwiejsze, przyjemniejsze, a także takie, które są mniej przyjemne. Jednak wszystkie uczucia są nam potrzebne.
Opracowały:
Ewa Bonikowska i Małgorzata Zakrzewska P 385 w
Warszawie
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Trzecia propozycja to zajęcia z książkami to praca z /zerówka w świetlicy. Fotogaleria przedstawi jak pracowała nasza koleżanka ze Szkoły Podstawowej nr 118
im. Przyjaciół Mazowsza w Warszawie.PRACA Z KSIĄŻKĄ "KOLOROWY POTWÓR"
Jest to strona przygorowana przez psychologów z PPP i zawiera gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach z dziećmi.
SP nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza w Warszawie
Komentarze
Prześlij komentarz