Poznajemy emocje z Iloną z Przedszkola nr 109 w Warszawie

 Projekt z serią NIESTRASZENI pokazuje, że takie osoby są wśród nas. Zobaczyliśmy to podczas naszego listopadowego spotkania. Ilona z Przedszkola nr 109 "LUDECZKOWO" w Warszawie przedstawiła jak pracuje z książką "Kolorowy Potwór" z najmłodszymi dziećmi.


👦👦👦👦👧👧👧👧👨👨👨👨👨👩👩👩👩👩👩👦👦👦👦👧👧👨👨

Na początku rysowaliśmy na kawałku kartki bazgroły, następnie rwałyśmy pokolorowane kartki, by na końcu ułożyć powyższe potwory. To tak po krótce, ale najlepiej to co siedziało na spotkaniu odzwierciedli poniższy scenariusz nadesłany przez Ilonę:

 

Poznajemy Emocje.

Scenariusz zajęć z zakresu aktywności społecznej z wykorzystaniem ćwiczeń "Gimnastyki Mózgu"

Ilona Wasilewska Przedszkole nr.109 „LUDECZKOWO”

dla dzieci 3 – letnich

Cele główne:
-umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji,
-uczenie się wyrażania swoich,
-budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby
-kształtowanie kreatywnego rysowania i wypowiadania się poprzez zastosowanie ćwiczeń ,,Gimnastyki Mózgu” z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej


Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa własne emocje,
-wczuwa się w określone sytuacje,
-wypowiada się na temat emocji,
-rozumie i akceptuje uczucia innych

Metody:
-informacyjna
-praktyczna
-aktywizująca


Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna

Środki dydaktyczne:
- tablica z obrazkami (symbolami przedstawiającymi różne nastroje ), książka „Kolorowy potwór”,  kartki białe, kredki pastelowe, kleje, gotowe oczy

Przebieg zajęcia:
1. Poranek

·         Zaczynamy piosenką „Dzień dobry, witam Was…..”

·         Krzyżujemy nóżki, rozplatamy – wykonujemy tę czynność kilkukrotnie

·         Sięgamy do ucha przez głowę – raz na jedną stronę, raz na drugą stronę

Polecenie którego tu używam to „Sprawdzamy czy nie mamy Żabki w uchu i ją wyciągamy”

·         Całują się paluszki – wyciągamy rączki do przodu i spotykają się  nasze paluszki

Ręce mamy wyprostowane i lekko odrywamy i dotykamy swoich paluszków.

·         Siadamy na macie

Ruszają nasze konie – kląskanie z rytmicznym klepaniem się po nogach

·         Wychodzą koty na płoty – wyciągamy nogi do przodu i palce mamy zadarte do góry

Wyjmujemy wymyślone koty z kieszeni i stawiamy je na naszych nogach. Koty wędrują wraz z naszymi wędrującymi palcami po nogach, aż złapiemy się za palce u nóg.

„Idą kotki idą Miał, miał, miał „

·         Lecą Motyle – siadamy w siadzie skrzyżnym ze stopami złączonymi podeszwą stóp.

My śpiewamy piosenkę „Lecą, lecą motyle , motyle

                                        Lecą sobie wysoko, wysoko, hen”

        Na hen puszczamy nogi i wyrzucamy je w powietrze.

·         Zaplatamy nóżki i wyciągamy nasze pudełka i czarodziejska różdżkę

Stawiamy pudełka na macie i zaczynamy czarować – „Czary mary, hokus pokus, abrakadabra, bum sala bum, riki tiki bęc”

Bierzemy pudełka do ręki i otwieramy wydając przy tym dźwięki „YYYYYYYYYYYYYYYYY pum”

W pudełku codziennie znajdujemy cos innego do jedzenia  i zjadamy to mlaskając, przeżuwając

Zamykamy pudełko wydając ten sam odgłos i wyciągamy buteleczki

Otwieramy buteleczki z dźwiękiem – SSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Po otwarciu pijemy wydając odgłos – Gul, gul, gul ……

Chowamy pudełka i  butelki

·         Malujemy usta językiem powolutku na górze i na dole kilka razy i wysyłam sobie całuski

Najpierw całuski wysyłamy, a potem wysyłam sobie słowo kiss, kiss, kiss

Ja po prostu robię rundę głową po kole w jedną i w drugą kilkukrotnie.

Przytulam się mocno – sami siebie

Otwieramy się – udając, że mamy guziczki lub suwaki

       Wyciągamy swoją moc

       Powtarzamy za nauczycielem – „To jest moja moc, jest wyjątkowa, ja jestem wyjątkowy”

       Chowamy swoją moc i zamykamy się

       Przytulamy się sami i nauczyciel puszcza kulę mocy, którą przekazujemy sobie z rąk do rąk uważnie patrząc na siebie.

       Jak moc wróci do nauczyciela znowu się przytulamy – sami siebie.

·         Sprawdzamy czy nasz język dosięgnie czubka nosa i końca brody

Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie

·         Pompujemy swoje balony

Wypełniamy swoje policzki powietrzem, chwilę trzymamy i puszczamy

Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.

Ćwiczeń ortofonicznych jest bardzo wiele  do wyboru i każdego dnia staram się w tej części wykonać kilka z nich.

·         Wyciągamy książeczki i otwieramy

Książeczka jest wymyślona i dzieci powtarzają za nauczycielem – e, m, o, c, j ,e  lub inne głoski jakie przyjdą nam do głowy

Zamykamy książeczki , wstajemy i śpiewamy „Jestem Zuch…..”

2. Zabawa z wizytówkami ,,W jakim jesteś dziś nastroju?”
Dzieci umieszczają swoje wizytówki obok obrazków – symboli przedstawiających różne nastroje: słońce – radość, chmurka – trochę smutny, chmurka z deszczem – bardzo smutny,
błyskawica – zły
Jeżeli w ciągu dnia nastrój dziecka zmieni się, przenosi ono swoja wizytówkę obok innego symbolu.


3. Czytanie książki „Kolorowy POTWÓR”

Omawianie każdej strony z dziećmi.

Rozmowa na temat kolorowego potwora i uświadomienie, że każdy z nas ma tak samo jak on wszystkie kolor. Te kolory to emocje i są one nam potrzebne.

Można porozmawiać – Do czego nam są potrzebne Emocje?


3. Zabawa ,,Dokończ zdanie”
Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie dotyczące własnych odczuć.

Kiedy jest mi wesoło to............
Kiedy jest mi smutno to................
Kiedy się boje to..........................
Kiedy jestem zły to.........................
Kiedy jestem szczęśliwy to............................



4. Zabawa pantomimiczna ,,Minki”
Dzieci pokazują miny, jakie przybieramy kiedy jesteśmy:
-weseli – płaskie wargi rozciągnięte od ucha do ucha
-smutni – podkówka z warg
-obrażeni – wargi nadęte
-zdenerwowani – wargi wąskie


5. Zabawa plastyczna –

Dajemy dzieciom kawałek kartki i zachęcamy do polokowania na kolorowo, kolorowo zapełniając całą przestrzeń kartki. Kolorujemy kredkami pastelowymi.


Jak wszystkie kartki są pokolorowane sprzątamy kredki.

Zachęcamy do podarcia kartki na kilka mniejszych.

Wspólnie z dziećmi każdy ze swoich ścinków układa na białej kartce stworka i przyklejamy.

Dajemy dzieciom oczy które przyklejają, aby postać ożywić.  

Tworzymy GALERIĘ STWORKÓW.




 

Rozmawiamy o tym jak wyglądają nasze stworki. O tym ,że każdy z nas jest inny i przez to wyjątkowy.


6. Zakończenie, podziękowanie za wspólną zabawę

😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Na spotkaniu listopadowym pracowałyśmy  także z książką "Twórcze przygody Ważki Grażki"  Aleksandry Gajdy i Doroty Dziedziewicz. Jak pracuje z dziećmi przedstawiła Agnieszka Mazanek z Przedszkola nr 110 w Warszawie.




Bardzo dziękujemy za Wasze pomysły, warto się inspirować i dzielić wiedzą.


👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga