II Spotkanie Sieci "Zaczytane Przedszkolaki"


Dużo się działo na wczorajszym spotkaniu. Nie wiemy nawet od czego zacząć. Może od podziękowań dla uczestniczek, które zaprezentowały swoje pomysły. Aniu, Renato, Kasiu - dziękujemy Wam bardzo!!!
  😘😘😘



Przygotowane przez Renatę Rej-Jesień oraz Anię Bijatę z przedszkola nr 220 w Warszawie  oraz Kasię Koprzywę z Przedszkola Czterolistna Koniczynka propozycje przeniosły nas do krainy sielskiego dzieciństwa. Poniżej prezentujemy autorski scenariusz Ani W królestwie bajek.
                                            W KRÓLESTWIE BAJEK
Cele:
Kształtowanie dziecięcej wyobraźni i zdolności twórczego myślenia
Dostrzeganie humoru zawartego w utworze literackim
Pobudzanie do własnego kreatywnego wysiłku w rozumieniu postrzegania świata
Tworzenie warunków do różnorodnego wyrażania inwencji twórczej związanej z literaturą
Rozpoznawanie bohaterów znanych bajek
Uświadomienie dzieciom, że z baśni i bajek płyną mądrości życiowe
Stwarzanie dzieciom okazji do twórczej ekspresji ruchowej, językowej i plastycznej
Metody pracy z dziećmi:
Czynne, oglądowe, słowne
Pomoce do zajęć:
Pacynki paluszkowe, ilustracje do bajek, rekwizyty, zestawy akcesoriów do zabaw, utwory muzyczne, kartony, włókna, brokat.
Przebieg zajęć:
Powitanie
Witam wszystkich, którzy
-lubią słuchać bajek
-lubią rozwiązywać zagadki
-chcą się z nami bawić
Zabawa muzyczno-ruchowa Czarowanie
Stoimy w kole, na środku kuferek z niespodzianką, przy muzyce śpiewamy z pokazywaniem
Czary-mary, czary-mary, czary mary woo     
Czary-mary, czary-mary, czary mary woo
Hokus pokus kszy, kszy
Hokus pokus kszy, kszy
Abrakadabra, abrakadabra, jee – młynek

Otwieramy kuferek – w środku wyczarowane pacynki do bajek Czerwony Kapturek.

 

  Czerwony kapturek przedstawienie bajki w humorystyczny sposób – teatrzyk pacynek.
rozmowa na temat inscenizacji
czy znacie bohaterów bajki
czy zakończyła się dobrze
dzieci odpowiadają całym zdaniem 
Co to za bajka? – zabawa dydaktycznaDzieci podzielone na dwa zespoły. Ustawiają się po przeciwnych brzegach dywanu. Po środku rozłożone ilustracje przedstawiające scenę z bajki oraz kartoniki z atrybutami tych bajek. Zespół I po odgadnięciu bajki odnajduje odpowiednią ilustrację. II zespół musi dopasować odpowiedni kartonik z atrybutem. Przy każdej zagadce następuje zmiana, II zespół szuka ilustracji, I -szy kartonik
Zagadki:
Jaka to dziewczynka miała pracy wiele?
A na wielkim balu gubi pantofelek?
Jaka to bajka, w której brat i siostrzyczka
Trafiają w lesie na chatkę z piernika.
Uciekając przed złą macochą, w domu krasnalki się skryła
Od złej starszej pani jabłkiem się zatruła
Trzech różowych braci domki zbudowało
Lecz tylko temu z cegieł przetrwać się udało
  W wielkim zamczyskuzabawa ruchowa z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi
W Wielkim zamczysku (D. Góra)
W wielkim zamczysku wiatr głośno wieje – hu huu
W wielkim zamczysku sowa się śmieje – ha haaa
W wielkim zamczysku czy wy to wiecie – ho hooo
Sowa z puchaczem na parapecie – och ooch
Patrzą na gwiazdy lub się chowają – he hee
I w mocną ciemność sobie chuchają – hu huu
Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna na końcu każdego wresa zatrzymują się i powtarzają głośno z przesadną artykulacją.
Na zakończenie dzieci rozkładają ręce (skrzydła) i bezszelestnie jak sowa poruszają się po sali. Gdy N. wypowie wyraz dźwiękonaśladowczy z wiersza zatrzymują się i trzy razy go powtarzają.
Zabawa w Skojarzenia odgadywanie tytułów bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu. Każdy zespół losuje jedną kopertę.
Zestaw I
Młynarczyk , zwierzę, ogon, wąsy, buty, spryt KOT W BUTACH
Zestaw II
Siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki JAŚ I MAŁGOSIA
Zestaw III
Macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek KOPCIUSZEK
Zestaw IV
Miód, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, królik, Kłapouchy CHATKA PUCHATKA
Zabawa przy muzyce Zaczarowana dorożka
 
Włóczkowanki – praca plastyczna w zespołach





 Czas na kolejny scenariusz. Tym razem będzie to W świecie baśni i bajek opracowany przez Renatę.
                                                   W ŚWIECIE BAŚNI I BAJEK
Cele:
Rozpoznawanie postaci z bajek za pomocą wylosowanych rekwizytów.
 Ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju dziedzinach edukacyjnych.
 Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej.
Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami.D
Dziecko:
  Potrafi uważnie wysłuchać  poleceń nauczyciela.
  Wymienia bohaterów znanych bajek.
  Rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i przyporządkowuje im bohaterów.
  Poprawnie rozwiązuje zagadki dotyczące bohaterów bajek.
  Zgodnie współdziała w grupie.
Metody pracy:
 słowna – opowiadanie, zagadki, list, wypowiedzi dzieci, rozmowa z postacią bajkową;
    oglądowa – pokaz obrazków;
    czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce.
Formy pracy:
 z całą grupą,indywidualnie
Środki dydaktyczne:Obrazki do bajek, kartka z okienkami, kostka, nagrania na płycie CD piosenek i melodii z bajek, zagadki, kolorowe włóczki , postacie z bajek i ich atrybuty, worek –łupina orzecha, dynia, lustro, rybka, zapałki, ziarnko grochu, ziarnko fasoli, karta do gry, kapelusz, jajko ,maskotka owieczka lampa,dywanik,guzik,dzwoneczek,telefony, ciągi wyrazów
Przebieg  zajęć:
W kole : Twoja ulubiona bajka (uzasadnienie wyboru). Zabawa paluszkowa Mamo , mamo.. - witamy postacie z bajki.
Zaklęcie - każdy pije  łyk magicznego płynu z wyimaginowanego kubka i przekazuje go dalej.
Intonacje - powtarzanie przez dzieci jednego zdania wcielając się w różne postacie - zwrócenie uwagi na głos i mimikę.
Rozwiązywanie zagadek
Łączenie  za pomocą kolorowych sznurków postaci z bajek i ich atrybutów.
 Zaczarowany worek - rozpoznawanie po dotyku przedmiotów i dopasowywanie do bajek
Skojarzenia - odgadywnie tytułów bajek z ciągu wyrazów.
Kłopoty z bajkami - ćwiczenia w czytaniu.
Jaka to bajka? - odgadywanie tytułu po odsłonięciu fragmentu ilustracji.
Skojarzenia - odgadywnie tytułów bajek z ciągu wyrazów.
Kłopoty z bajkami - ćwiczenia w czytaniu.
Jaka to bajka? - odgadywanie tytułu po odsłonięciu fragmentu ilustracji.
Z jakiej bajki pochodzi ta melodia? -quiz muzyczny.🎧
Poszukiwacze bajek - szukanie w sali ukrytych ilustracji i nadanie prawidłowego tytułu.
Tomcio Paluszek -zabawa paluszkowa Pan Kciuk, Rodzinka.
Telefony - dialogi –przestrogi-pogadanki (przestrzeganie przed sytuacjami niebezpiecznymi).
Zabawa przy piosence ,,Szewczyk".
Zamieniamy się w.. - szybkie reagowanie na przerwę w muzyce.
Znajdź swoją parę - szukanie dwóch pasujących ilustracji i wspólny taniec.
Jako ostatnia swój scenariusz zaprezentowała Kasia Koprzywa z Przedszkola nr 145 Czterolistna Koniczynka. Scenariusz został opracowany na podstawie książki Z ciocią Jadzią w Rzymie. Przeznaczony jest dla dzieci sześcioletnich.

                                                 Z CIOCIĄ JADZIĄ W RZYMIE
Cele:
Zapoznanie z charakterem Włoch, jego zwyczajami, osiągnięciami i smakami kulinarnymi.
Wzbudzanie zainteresowania życiem ludzi w innych krajach.
Budzenie przywiązania i szacunku dla Ojczyzny.
Dziecko:
Potrafi wskazać Włochy i Polskę na mapie politycznej Europy.
Wie, że stolica Włoch, to Rzym, a stolica Polski to Warszawa.
Potrafi rozpoznać flagę Włoch i Polski.
Umie powiedzieć po włosku dzień dobry: „buon giorno”, do widzenia: „arrivederci”.
Umie wymienić kilka podstawowych wiadomości na temat Włoch.
Aktywnie uczestniczy w zabawie, wykonuje postawione przed nim zadania.
Metody pracy:
słowna, ogląfowa, czynna, zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
z całą grupą - zespołow, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
mapa Europy, flagi Polski, Włoch, zdjęcia z włoskimi budowlami: Koloseum, Usta Prawdy, Wilczyca kapitolińska, płyty CD z nagraniem piosenki Jadę, jadę, napisy z nazwami miast i zabytków, klej, nożyczki, kredki.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie w temat poprzez prezenatcję zwrotu Buon giorno. Próby przywitania się w języku włoskim przez każde dziecko.
Zabawa przy piosence Jadę, jadę - zaproszenie do zajęcia miejsc w samolocie, ilustracja ruchowa piosenki zgodnie z jej treścią.
Prezentacja flag: Włoskiej i Polskiej - dzieci zgadują, jakie trzy kolory znajdują się na fladze Włoch - tego koloru jest trawa(zielony) - tego koloru jest bałwan (biały) - tego koloru jest pomidor (czerwony). Odnalezienie napisów z nazwami Włochy, Polska i umieszczenie pod odpowiednimi flagami.
Praca z mapą - odnalezienie na mapie Europy Polski i Włoch, oznaczenie każdego z państw. Pokolorowanie Włoch i Polski na małej mapie Europy otrzymanej przez każde dziecko.
Ciocia Jadzia w Rzymie - przeczytanie fragmentów opowiadania.
Układamy puzzle - praca w zespołach. Ułożenie puzzli przedstawiających ilustracje z zabytkami, o których była mowa w opowiadaniu: Koloseum, Usta Prawdy, Wilczyca kapitolińska. Odnalezienie napisów z nazwami poszczególnych zabytków.
Praca plastyczna: „Pocztówka z Rzymu” - praca w zespołach. Wyszukanie symboli Rzymu, pokolorowanie, wycięcie i przyklejenie na kolorowy karton.
Robimy pizzę - zabawa relaksacyjna wg M.Bogdanowicz.
Arrivederci - pożegnanie dzieci po włosku. Próby powtórzenie słowa.
Źródła:
http://boberkowy-world.blogspot.com/2016/05/podroz-do-woch-konspekt-zajec-w.html
http://www.edukacja.edux.pl/p-9718-scenariusz-dnia-wloskiego-w-przedszkolu.php
http://www.sp13zory.pl/materialy/_upload/file/wlochy.pdf
Było to nasze drugie jesienne spotkanie. Nic więc dziwnego, że na koniec wspólnie wykonałyśmy pracę plastycznę Jesienny jeż. Kolce jeża zostały zrobione z tekturowych rolek papieru toaletowego.

Dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo 👍 Mamy nadzieję, że zdobyte informacje przydadzą się Wam w codziennej pracy z dziećmi. Kolejne spotkanie już w nowym roku - w lutym. My już nie możemy się doczekać... A tymczasem niech moc będzie z Wami 👌👏

















Komentarze

Popularne posty z tego bloga