I Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola "Zaczytane Przedszkolaki"

Zaczęłyśmy sieć, już czwartą z rzędu, a trzecią pod szyldem Zaczytane Przedszkolaki. Tym razem będziemy zajmować się Baśnią i bajką w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym - kształceniem kompetencji porozumiewania się w języku ojczystym. Brzmi mądrze, prawda? Bo to temat ważny i potrzebny.
Rozpoczęłyśmy od krótkiego przedstawienia założeń Sieci Współpracy i Samokształcenia. Zrobiłyśmy to z myślą o nowych nauczycielkach, które pojawiły się na pierwszym spotkaniu, a takich nie brakowało. W tym celu posłużyłyśmy się prezentacją, którą przygotowała Basia.
Połączyłyśmy uczestniczki w 3 grupy.  Każda z grup miała za zadanie napisać tytuły książek, które są najczęściej wykorzystywane na zajęciach z dziećmi. Powstała w ten sposób baza najbardziej popularnych tekstów literackich dla dzieci.Okazało się, że w każdej grupie pojawiła się bajka Trzy świnki autorstwa Braci Grimm, do której koordynatorki zaproponowały krótką zabawę. Bohaterki bajki, tytułowe świnki, zbudowały trzy domki: jedna z siana, druga z drewna, a trzecia z cegieł. Uczymy dzieci jakim gestem pokazać poszczególne domki: sianko - skrzyżowane dłonie ; drewno - uniesione i kołyszące jak drzewa na wietrze ręce ; cegła - układanie cegieł. Pośrodku koła stoi osoba, kręci się i z zamkniętymi oczami wskazuje ręką drugą osobę, która zawsze pokazuje środkowy domek, wykonany z drewna. Osoba po lewej stronie pokazuje domek z siana, a po prawej z cegieł. Kto się pomyli, wchodzi do środka.
Pozostałyśmy w kole i zagrałyśmy w zabawę Porażka jest OK! Ustawiłyśmy się w okręgu. Odliczałyśmy do pięciu, za każdym razem zmieniając kierunki odliczania. Kto się pomylił i powiedział 6 albo nie kolejną liczbę lub „zapomniał” co miał powiedzieć usłyszał od reszty grupy słowo PORAŻKA, ale z wielkimi brawami. Ćwiczenie miało nam uświadomić, że nawet jak się pomylimy i zrobimy coś nie tak jak ogólnie jest przyjęte, należy nie traktować tego jak porażki i znaleźć w tym pozytyw (brawa).
Każda z nas dostała kartkę, a na niej polecenie: ZNAJDŹ KOGOŚ, KTO… np. potrafi grać w szachy itp… Wykonując to zadanie dowiedziałyśmy się dużo o sobie nawzajem.
  
Zagrałyśmy również w specjalnie przygotowaną przez koordynatorki mini grę W jakiej bajce to było? Na dużym kartonie wycięto okienka, pod którymi znalazły się obrazki - charakterystyczne symbole popularnych bajek dla dzieci. Zadaniem uczestniczek było odgadnięcie, z jakiej bajki jest przedmiot pokazany na obrazku.
Nasza koleżanka z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Joasia Matoszko zaprezentowała swój autorski scenariusz Jak powstaje książka? Praca z książka Gwidona Miklaszewskiego "Bajeczka o książeczce" dla dzieci sześcioletnich. Joanna przyniosła ze sobą książki Miklaszewskiego, które, jak się okazało wydane zostały w latach 40-tych XX w. Były to oczywiście replinty, ale i tak wzbudziły duże zainteresowanie.
Scenariusz zajęć dostępny jest na stronie internetowej biblioteki: http://www.pbw.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=662:scenariusze-zaj&catid=76:wwe
Ponadto Asia pokazała bogatę bazę gotowych scenariuszy do wykorzystania, w tym również z artykułow i książek dostępnych w PBW im. KEN w Warszawie:
- prezentacja do wykorzystania przez nauczycieli i klas zerowych Ksiązka - od autora do czytelnika 
- Rodzina Skrzatów - scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców dla dzieci w wieku 5 i 6 lat. Artykuł autorstwa Eweliny Adamczyk-Cękały z czasopisma "Bliżej Przedszkola" 2017, nr 7/8, s. 76-80,
- Skrzaty i skrzatki - postacie z baśniowej chatki/ Urszula Hymon, "Polski w Praktyce" 2011, nr 1, s. 39-42,
- Metoda Dobrego Startu: piosenki do rymowania, Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka ; [oprac. muz. Danuta Szlagowska], Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2011, ISBN 978-83-7134-206-6, ISBN 978-83-7134-209-7 (komplet), s. 56-57, (rozdział "Krasnoludki").

Na koniec został wspólnie ustalony harmonogram kolejnych spotkań. Wygląda on następująco:
- 12 XI 2018
- 11 II 2019
- 11 III 2019
- 15 IV 2019.
Widzimy się zatem już za miesiąc. Już nie możemy się doczekać 👍😃Komentarze

Popularne posty z tego bloga