Drama w przedszkolu to jest to!Wczoraj odbyło się spotkanie rozpoczynające działalność Sieci Współpracy i Samokształcenia Zaczytane Przedszkolaki.

Na ostatnim spotkaniu w roku szkolnym 2016/2017 wspólnie z naszymi koleżankami z warszawskich przedszkoli ustaliłyśmy, że w kolejnym roku będziemy pracować metodą dramy w przedszkolu. I właśnie tym obszarem będziemy się zajmować na spotkaniach w bieżącym roku szkolnym. Na początku odpowiedziałyśmy na pytanie: Czym jest dla nas drama?Skojarzenia potwierdziły się w definicji dramy. Wg Wioletty Milewskiej, autorki artykułu Drama
w edukacji przedszkolnej,
zamieszczonego w czasopiśmie PrzedszkolneABC w numerze 1/2017 drama to metoda pedagogiczna, która opiera się na naturalnej skłonności człowieka do naśladowania i zabawy oraz umiejętności życia fikcją literacką.
Na zajęciach pracowałyśmy metodą dramy. Proponowane zabawy można wykorzystać podczas pracy z dziećmi w przedszkolu.


Jedną z zabaw była tzw Sekwencja lustrzana. Uczestnicy połączeni w pary mają za zadanie powtórzyć ruch, pozę, czynność swojej koleżanki.


Kartka papieru, coś do pisania i zamknięte oczy - to było potrzebne do kolejnej zabawy dramowej, którą nazwałyśmy po prostu Rysumek. Uczestniczki z zamkniętymi oczami rysowały zwierzęta, a następnie musiały wylosowane, przypadkowe zwierzę pokazać ruchem ciała.


Odgadnij miasto polegało na przedstawieniu herbu bądź symbolu wybranego polskiego miasta. Uczestniczki miały do wyboru Kraków i Łódź jeżeli chodzi o herby. Natomiast w symbolach znalazły się: syrenka warszawska, smok wawelski, wrocławskie oraz poznańskie koziołki. W zabawie tej zastosowano metodę Pomnika, w której należy przedstawić przedmiot (w naszym przypadku herb lub symbol miasta) w ciszy. Jak myślicie - jakie miasta zostały zaprezentowane na tych dwóch fotografiach?


Ostatnią z proponowanych zabaw była Stopklatka. Zabawa ta polegała na przedstawieniu wylosowanej bajki i prezentacji. Spróbujcie sami zgadnąć co to bajka.Na zakończenie ustalony został harmonogram spotkań:
- 6 listopada 2017,
- 12 lutego 2018,
- 5 marca 2018,
- 9 kwietnia 2018.
Zatem do zobaczenia w listopadzie!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga