Ostanie spotkanie Zaczytanych przedszkolaków
Mitologia słowiańska była tematem ostatniego spotkania naszej sieci.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Agnieszka A. z Przedszkola nr 20 w Warszawie opowiedziała nam o projekcie warszawskich przedszkoli "Przygody przyjaciół lasu". Przedszkole otrzymywało zadanie stworzenia z dziećmi opowiadania. Każda grupa musiała dopisać dalszy ciąg przygód zwierząt z lasu. Głównym bohaterem był jeż Jarek. Nauczycielki były zobowiązane do spisania storytellingu. ale świetnie podołały wyzwaniu i powstała bardzo ciekawa książka. Tekst poruszał temat przyjaźni, ekologii i wartości, które wspomagają kompetencje społeczne dzieci.Oczywiście dzieci wykonywały też ilustracje do swoich tekstów.
👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌
W drugiej części spotkania poznałyśmy teksty literackie z mitologii słowiańskiej dostosowane do przedszkoli.
Nauczycielki narysowały swoje skojarzenia ze słowem Mamuny, następnie zapoznaliśmy się
z tekstem. Niestety książka jest tylko dla tych, którzy lubią się bać.
🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲
Zapoznałyśmy się z Bajką słowiańską "Leszy"
Leszy to znana postać z mitologii słowiańskiej, nazywany również laskowcem, borutą, gajowym, leśnym dziadem, wilczym pasterzem. Baśń opowiada o losach dwóch braci żyjących na skraju puszczy. Ich sposoby widzenia świata całkowicie różni się. Mają różne charaktery i temperament, trudno im współpracować… ich drogi rozchodzą się. Którego z nich spotka nauczka? Czy stanie się ona lekcją pokory ?
Nagłe zwroty akcji, sugestywne ilustracje i pokrzepiające zakończenie baśni stanowią o niezwykłej ekspresji opowieści.
Książka zawiera podpisy zwierząt pojawiających się na ilustracjach, dzięki którym odkryjemy mieszkańców pradawnej puszczy, w tym te gatunki zwierząt, które nieodwracalnie zniknęły z naszych lasów.
Książka może stanowić doskonały punkt wyjścia do lekcji:
Las i jego mieszkańcy. Ptaki i ssaki chronione.
Wymieranie gatunków zwierząt – przyczyny.
Dawna fauna lasów pierwotnych w Polsce.
Bioróżnorodność.
TIBUM
👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀
"Strachy na lachy" Anety Noworyty to książka z wierszami o bóstwach w które wierzyły narody słowiańskie. Te demony zamieszkiwały lasy, pola, wody i ukrywały się w domostwach. Zapoznałyśmy sie z wierszowana prezentacją Boboka, Kikimora, Ubożą i baba-Jagi.
Nauczycielki otrzymały wiersz i zilustrowały wiersze w postaci książek. Po prostu poczuły się jak prawdziwe artystki. Zobaczcie sami ;-)

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Na zakończenie uczestniczki otrzymały książki "Bajki świata" z projektu, który porusza temat wielokulturowości. Z efektami pracy zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcie.
Żałujemy, że nie wszystkie uczestniczki mogły przybyć na ostatnie spotkanie sieci w tym roku.💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘💘
Komentarze
Prześlij komentarz